Odottavan aika on pitkä

Vuonna 2007 Apple julkaisi iPhonen. Vuonna 2008 Apple julkaisi iPhone 3G:n. Vuonna 2009 Apple julkaisi iPhone 3GS:n. Ja vuonna 2010 Applelta tulee sitten iPhone 4.

iPhone 4 on varmasti hieno viestintäväline. Se helpottaa elämää, tiedonhankintaa ja kommunikointia reilusti verrattuna alkuperäiseen iPhoneen. Alkuperäinen iPhone on siihen verrattuna lähes antiikkinen. Ja pari vuotta vanhatkin iPhonet hieman tehottomia ja ankeita.

Miksi mietin iPhoneja? No itseasiassa mietin enemmän niiden ostajia. Minua harmittaisi, jos olisin ostanut iPhone 3GS:n keväällä ja nyt olisi saatavissa iPhone 4. Montaa muuta harmittaa varmasti samasta syystä ihan oikeastikin juuri nyt. Vastaavasti minua olisi harmittanut vuonna 2009, jos olisin juuri jouluna 2008 ostanut iPhone 3G:n. Uskon, että aika monen kohdalla oli tuolloin ihan kunnon vi***us tuosta syystä.

Keväällä 2010 Apple julkaisi iPadin. Koska tulee iPadin versio 2? Koska tulee i Pad 3G? Koska tulee iPadin 4. versio, johon vuoden 2010 julkistusta ei kehtaa enää edes verrata? Vastaus kaikkiin kysymyksiin on "pian". Nuo paremmat laitteet tulevat jopa "yllättävän pian".

Kehitys kehittyy kovaa vauhtia. Periaatteessa koskaan ei kannata ostaa uutta teknistä laitetta, koska jo vuoden päästä on saatavilla paljon parempia. Parhaan laitteen saa käyttöönsä aina 1/2 vuoden tai vuoden päästä.

Teknisessä kehityksessä paras ei onneksi tarkoita vain muotimaailman tyyliin uusia värejä ja muotoja. Se tuleva 1/2 vuoden tai vuoden päästä julkaistava laite on myös pienempi, tarkempi, kestävämpi ja ennen kaikkea energiatehokkaampi. Teknisten laitteiden kohdalla siis todellakin kannattaisi odottaa ikuisesti 1/2 vuotta tai vuosi.

Mutta joskus on pakko saada jokin tekninen laita pikaisestikin. Joskus nimittäin vanha vastaava laite hajoaa. Ja kun vanha laite hajoaa, niin silloin yleensä paljoa kyselemättä vain ostetaan se uusi. Valitaan vain paras sillä hetkellä saatavilla oleva.

Väärin! Kun vanha hajoaa, niin välttämättä ei tarvitsisikaan ostaa uutta. Tässä nimittäin uusi ehdotus: Kun vanha laite hajoaa, niin odotetaan se 1/2 vuotta tai jopa vuosi.

Reilun 1/2 vuoden päästä saadaan ostettua paljon parempi ja energiatehokkaampi laite kuin nyt. Tuo on tosiasia, joka ei muutu miksikään niin kauan kun kehitys kehittyy ja insinöörit käyttävät aivojaan luovasti. Tuo 1/2 vuoden odotus pitäisi siis kääntää mahdollisuudeksi.

Tuon 1/2 vuoden ajalle pitäisi jostakin lainata tai vuokrata tarvittava tekninen laite. Kyseessä on niin lyhyt aika, että ns. karvalakkimallitkin kelpaavat. 1/2 vuoden ajaksi voi aina hieman hienosäätää elämäänsä yksinkertaisemmaksi ja koittaa pärjätä jollakin teknisellä laitteella, joka ei ole ihan monipuolisin mahdollinen. Kun olisi sitten lopulta 1/2 vuotta sinnitellyt karvalakkimallin laitteella, niin vihdoin käteen tulevasta uutuudesta nauttisi entistäkin enemmän. Voi sitä iloa ja riemua kun uusi uutuus viimein tulisi saatavaksi.

Tarvittaisiin taas uudenlaisia palveluja. Tässä esimerkki siitä, mitä haluaisin.

Jonkun pitäisi paketoida noin 6-9 kk:n kännykkävuokrauksia. Vuokrakännykät olisivat jotain vanhoja käytettyjä karvalakkimalleja. Ihan toimivaksi testattuja kuitenkin.

Kännykän lisäksi pakettiin kuuluisi 4-8 kk:n ajan uusimmat laadukkaat asiantuntijoiden toimittamat tiedot ja ennusteet tulevista kännykkäuutuuksista. Tuon tietopaketin avulla olisi sitten äärimmäisen helppo vuokrajakson lähestyessä loppua tilata se kaikkein paras uutuuskännykkä. Sellainen, jollaista ei vielä vuokrajakson alussa olisi ollut saatavillakaan.

Tietysti pakettiin kuuluisi jonkinlaiset erikoistarjoukset jakson aikana julkaistavista parhaista ja uusimmista uutuuksista. Eli vanhan korvaavan tilapäislaitteen vuokra + tietoa tulevista + alennus tuleviin. Siinä olisi kova paketti, joka houkuttelisi monen kokeilemaan vuokraamista toimintatapana. Kännyköiden lisäksi saman pitäisi toimia tietokoneisiin, e-readereihin, pesukoneisiin, polkupyöriin, autoihin jne...

Miten tuollainen sitten toteutettaisiin? Ehkä siihen ei edes tarvittaisi oikeaa vuokraamoyrittäjää ja kauppiasta. Koko tuollaisen palvelukokonaisuuden voisi tuottaa yhteisöllisesti hyödyntäen väliaikaisina vuokralaitteina ihmisten vanhoja käytöstä poistuneita kakkoslaitteita. Tietopakettiin kuuluva asiantuntijatieto syntyisi varmasti joka tapauksessa parhaiten yhteisöllisesti laiteharrastajien itse tuottamana. Ja yhteisön voimalla varmasti se alennus tuleviin uutuuslaitteisiinkiin järjestyisi.

Siitä vain pystyttämään tuollaista väliaikaisvuokraamoa. Kuinoma tarjoaa kaiken avun ja tuen innokkaille kokeilijoille. Meidän on yhdessä tehtävä odottamisesta mukavaa aikaa. Monet ovat malttaneet odottaa 9 kk saadakseen uutta toivottua sisältöä elämään. Luulisi, että kaikille muillekin pystyttäisiin edes 6 kk:n odottamisesta tekemään uusilla toimintatavoille mielekästä.